PMR Telsiz hakkında bazı açıklamalar :

PMR Telsiz için öncelik , UCUZ Telsiz almayın, alacağınız cihazı uzun süre kullanacağınızı düşünerek alın, aldığınız cihazın sizin hayatınızı kurtaracağını unutmayın, basit bir cihaz ne yapar diyor iseniz o zaman zaten sizin telsize ihtiyacınız yoktur.

PMR Telsiz demek en azından bir sokak arkanızdaki kişi ile konuşabiliyorsunuz demektir ve en önemlisi BEDAVA olmasıdır, bu kadar ile kalsa değmez dediğinizi duyuyorum sanki, fakat bu kadar olmadığını sizde biliyorsunuz , şimdi ikinci bölümde nereden nereye konuşur konusu geliyor.

Her telsiz alan kişi önce "" ne kadar çeker "" der , yani ne kadar mesafeden rahatça konuşabiliriz demektir bu kelimeler.

Şimdi öncelik TELSİZ mantığıdır, yani ANTEN -> ANTENİ görme prensibi ile her yerden görüşürsünüz DİYEMEM, niye mi el telsizinin gücü sınırlıdır, yani, 300.000 km hız demek , DALGA BOYUNUN veya FREKANSIN alternans'ının hızıdır o rakkam, Antenden çıkan sinyalin havada gittiği ve dolaştığı hızın göstergesidir.

 

Sizin cihazınızın SİNYAL gönderebildiği yer değildir 300.000 km, hiç kimse bir telsizin nereden nereye görüşeceğini % 100 değil % 80 bile bilemez, çünkü Coğrafi yapı ve günümüzdeki yapılaşma insan HAYATININ tehlikelerinden biridir,

Cahil insanların umrunda olmadan yapılan değersiz olduğu halde ALTIN değerinde gösterilen binalar, bana göre GECEKONDU nun Makyajlı halidir.

Niye bunları söylüyorum derseniz , çok basit, insanoğlu kaç metre kare evde yaşar, KARAVAN ve TEKNE de yaşayanlar ne kadar mutludur bilirmisiniz , şöyleki, eşyalarınız ve siz sadece 21 metrekare evde yaşayabilirsiniz ama sıkılıyor iseniz , o zaman geniş bir yere ihtiyacınız var demektir.

 

İşte Telsiz de böyledir, kısa mesafede yi bırakın , üst komşunuzu tanımadığınız bir Dünyada yaşıyorsunuz. birbirinden izole edilmiş, dostluğun olmadığı, arkadaşlığın mum ile aranır hale geldiği bir dünyada yaşıyoruz,

GSM hayatımızda girdi sorun olmaz zannettik , AKILLI TELEFON aptal insanları idare etmeye başladı ve o zaman sorunda başladı, birşeylerin sizi idare etmesi demek hayatınızın birileri tarafından veya birşey tarafından yönlendirilmesi demektir, Telefon sizi idare etmesin siz TELEFONU idare edin.

Bu işin sonu ise maalesefki BAĞIMLILIK oluyor, daha sonraları ise PSİKOLOJİK bozukluk ve BUNALIM. , şimdi gülüyor olabilirsiniz ama , gerçekte basit hayatı olan insanlarda size gülüyor.

Yazık diyorlar bu kadar bağımlı olmayın, haaa TEKNOLOJİ ile hayatımız rahatlıyor, sorunlar çözülüyor derseniz haklısınız ama , o zaman AKILLI TELEFONU AKILLI İNSANLAR idare ediyor demektir, yoksa hayatınızı telefon ile anlatmanız demek başka bir şeydir.

 

TELSİZ bunun dışında bir oluşumdur niye mi , TELSİZ sesi sizin bir dostunuzun veya bir arkadaşınızın sesi gibidir, tanıyıp tanımamamız değildir konu, konu karşıdakinin sizinle konuşmasıdır.

1982 ler falan idi CB Türkiye'ye girdi, ben 1985 de tanıştım CB ile , kimse kimseyi tanımadan çağrı yapardı, BREAK sözü meşhurdu, Kadın veya Erkek ayırımı olmadan başladı çağrılar , sonra sistem değişti.

CB neydi ? , CB yani Citizen Band ( Halk Bandı ) telsiz 40 kanallı , ağır el telsizleri , fazla dayanmayan piller ve şehir içinde görüşme mesafesi ( el telsizi için hemen hemen ) 0 denecek kadar zor olan , ama çatı anteni ile İstanbul'dan Edirne'ye hatta dünyanın çeşitli ülkelerinde bile tanımadağımız kişiler ile konuşan , fakat gücünün 4 watt olması ile çok fazla akım çeken ve pil dayanmayan el telsizlerine karşı , araç cihazları (mobil) evde kullanılan modelleri çok iyi olan bir sistemdir ve hala bir gurup kişi tarafından çatılarına kurdukları kaliteli antenler ile dünyanın çeşitli ülkelerinde kullanmaktadırlar.

Telsiz de karşıdakine bağımlı değilsiniz , iyi günler dersiniz ve veda edersiniz, eğer kaşıdakinin konuşması size ilginç gelir ise dinlersiniz , dinlersiniz , dinlersiniz, ondan sonra eğer fırsat olursa konuşursunuz, TELSİZ geyik muhabbeti içinde kullanılabilir ama öncelik İŞ ve ACİL DURUM dur.

ACİL DURUM ise sizin konuşmanızın arasına girip yardım isteyen kişinin içinde bulunduğu bir haldir , yani konuşmanız 30 saniyeden fazla sürer ise ve onun yardıma ihtiyacı var ise o zaman siz onun hayatını yok etmiş olabilirsiniz demektir.

Bunun için her 30 saniyede bir ara verip dinleyin birisi çağrı yapıyormu diye !!

Aynı konuyu kendiniz için düşünün, Telefon ile ulaşamadığınız tek bir kişilik duruma karşı , bir Telsiz ve onun konuştuğu frekanslarda dinleme yapan yüzlerce , binlerce kişi, bunların büyük bölümü sadece çay, kahve , inşaat veya güvenlik konularında çalıştığı için , zaten PMR frekansları bu hale geldi ama yine de içlerinde , İNSAN ilişkisinin değerini bilip size cevap verebilecek BABAYİĞİTLER çıkabilir.

 

Bu demekki TELSİZ nereden nereye konuşur konusu ; KUŞ UÇUŞU dediğimiz mesafe ölçme sanatı ile 168 KM Limiti zamanında , Çekoslovakya da kırılmış yani zorlamayın. çok basit hesap ile İNGİLTERE den HOLLANDA ya konuşanlarda bundan biraz fazla konuşmuş, tabii bunda en önemli şart , Mesafenin temizliği, Hava şartları ve yükseklik .

Örnek olarak İSTANBUL vereceğim ama , İstanbul'u görmeyenler için de ufak tefek karşılaştırma yapabilirim, İSTANBUL da Moda burnundan BÜYÜKADA çok rahat konuşur diyemem ama KINALIADA rahat konuşur. , hatta Eğer ÇAMLICA ya çıkarsanız zorlanmadan YEŞİLKÖY deki HOTEL in terasında kahvesini içen dayınızla konuşabilirsiniz.

Yine söylüyorum hava temiz veya çok hafif bulutlu olabilir, Yağmurlu olursa zorlanırsınız, BOSTANCI dan AVCILAR çok rahat konuşur ama, BEYLİKDÜZÜ zorlanır, eğer konuşmanız gerekiyor ise o zaman bulacağınız en yüksek binanın TERASINA , DAMINA , hatta ASANSÖR DAİRESİNİN üstüne çıkın aynı benim gibi.

Bir örnek daha , BEYLİKDÜZÜ Abdi İpekçi caddesindeki 17 katlı bir REZİDANS ın Asansör dairesinin üstünden , Kadıköy GÖZTEPE Minibüs yolu ışıklardaki bir apartmanın kapısının önüne zor da olsa görüşüyor gündüz saatlerinde.

1985 den beri damlarda, tepelerde , teraslarda, balkonlarda, ağaçlarda, hatta balonda bile deneme sürüşü yaptım, hala tepelerde dolaşıyorum.

Dostlarımla , arkadaşlarımla , 2008 den sonra İstanbul'u sokak sokak 2 yıl dolaştım , 3200 Noktada El telsizi -> El telsizi görüşmesi yaptım, kimsede hala böyle bir istatistik yok.

Kaldığımız yerden devam etmek gerekir ise , kısa ve öz canınız sıkılmadan son kapanış konuşmasını yapayım, TELSİZ HAYAT KURTARIR. herşey çöker yok olur TELSİZ AYAKTA KALIR.

Bunun için bir ORTAK Frekans'a ihtiyacımız var TÜRKİYE genelinde ( Örnek - CH : 3 / Tone : 38 )

Görüşmek üzere

Aziz Tevfik ATABEY ( TB2BEY )

Açıklama yapmıyorum, zaten tanıyan tanıyor ,
tanımayanlar da tanıyanlardan öğrenir, bu yaştan sonra reklam yapmak ayıp olur.

Merak edenler ise www.qrz.com dan çağrı işaretimle sayfaya bakabilir.

 

Ana Sayfa